Εκπαιδευτικός Όμιλος MORFI

K220: YOU4BLUE – Young generations for sustainable blue growth

K220: YOU4BLUE – Νέες γενιές για βιώσιμη μπλε ανάπτυξη

YOU4BLUE – «Νέες γενιές για βιώσιμη μπλε ανάπτυξη»
KA220-SCH – Συμπράξεις συνεργασίας στη σχολική εκπαίδευση

Συντονιστής: OPENTEA SRL – Ιταλία

Συνεργάτες:

1. UNIVERSITA CATTOLICA DEL SACRO CUORE – Ιταλία
  2. Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών – Ελλάδα
  3. AGENCIA ESTATAL CONSEJO SUPERIOR DEINVESTIGACIO NES CIENTIFICAS – Ισπανία
  4. Ittica Nora Soc. Coop – Ιταλία
  5. ΜΑΡΙΑ Μ. ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗ & ΣΙΑ E.E. – Ελλάδα
  6. Instituto de Enseñanza Secundaria – Ισπανία
  7. LICEO SCIENTIFICO STATALE ‘ LEON BATTISTA ALBERTI’ CAGLIARI – Ιταλία

Το έργο στοχεύει να προωθήσει μια ευρεία εμπειρία βιωσιμότητας για μαθητές γυμνασίου, όπου οι φυσικοί πόροι δεν θεωρούνται μόνο ως πηγή τροφής αλλά και ως πηγή αναψυχής, πνευματικότητας, αθλητικών δραστηριοτήτων, πολιτισμού κ.λπ. Επιπλέον, το έργο στοχεύει στη μετάδοση όχι μόνο γνώσεις σχετικά με τη βιωσιμότητα του οικοσυστήματος αλλά και την εμπειρία από αυτό, που θα πρέπει τελικά να οδηγήσει στην υιοθέτηση πιο βιώσιμων και υγιεινών τρόπων ζωής, ανακαινίζοντας και εναρμονίζοντας τον δεσμό μεταξύ ανθρώπου και ανθρώπου.

Το έργο στοχεύει στη δημιουργία μιας νέας σχέσης μεταξύ των νέων γενεών και του περιβάλλοντος, στην οποία ο πλανήτης μας δεν θεωρείται μόνο ως πηγή πόρων προς εκμετάλλευση, αλλά ως αναπόσπαστο μέρος του εαυτού μας. Αυτή η αλλαγή είναι κρίσιμη για να προχωρήσουμε προς πιο βιώσιμες συνήθειες και τρόπους ζωής.